Przejdź do treści

Menu główne:

BITWY O WAWEL ACES

Zawody w Krakowie
Dziesięć lat rozgrywane były w Krakowie zawody ESA ... zmieniają się jednak czasy, zmieniają się upodobania a gdy coś się kończy, zaczyna się coś innego. Jak mawiają Hobbici ... trezba uważać na swoje nogi, gdyż jeśli przekroczysz próg swojego domu nigdy nie wiadomo gdzie Cię poniosą :-)
Zawodnicy Eskadry Kraków obrali drogę aircombatu spalinowego i kolejne zmagania w Krakowie rozgrywane są już jedynie w tej kategorii

Rok 2020 chyba wszyscy zapamiętją jako rok niczego ... pandemia, szmaty na twarzy, odwołane zawody, imprezy, zakaz spotkań, zakaż treningów i występów.
Tak też było w Krakowie, szykowana na paźddziernik XI Bitwa o Wawel jako święto aircombatu i dwudniowe zawody w kategorii ACES została odwołana, jak wszystkie zawody aircombat w tym szarym roku :-(
Zawodnicy jednak nie stracili tego czasu. W modelarni powstawały kolejne modele spalinowe i mając kilka modeli w roku 2020 zwieroktniliśmy swój stan posiadania i ostro wystartowaliśmy w roku 2021 gdzie na zawodach w Płocku modelem C3603 THUN zająłem drugie miejsce.
W tym tez roku odbyła się kolejna Bitwa o Wawel

XI Bitwa o Wawel - 2021r

Nie był to łatwy rok, wciąż obowiązywały restrykcje i możliwe było spotkanie maksymalnie 50 osób a zawody mogły być rozegrane bez publiczności.
Korzystając z tego że  wolno było cokolwiek, Aeroklub Krakowski zorganizował imprezę lotniczą w ustalonej dacie naszych zawodów i wypowiedział nam możliwość organziowania zawodów na terenie Aeroklubu :-(
Zawody zostały zatem przeniesione o dwa tygodnie i zorganizowane zostały na prywatnym lotnisku RC Model Club Czarnochowice ... a pogoda okrutnie zemściła się na imprezie aeroklubowej , padało równo tydzień :-)

W czasie XI Bitwy o Wawel pogoda też nie była idealna ale poranny deszczyk szybko się ulotnił i około 10-ej rozpoczęły się zawody.  Niestety zmiana terminu i lotniska wpłynęła na mniejszą frekwencję i ostatecznie zawody zostały rozegrane jako jednodniowe. Rozegrano jednak 4 rundy ww2 oraz trzy rundy ww1..

Przyjazne lotnisko RC Model Club-u sprawiło nam niespodzianki, bliskość stawu okazała się zgubna dla dwóch modeli które po kolizji zanurkowały do wody :-)
Ostatecznie wypłynął tylko jeden a model Tomka Betki zgubiony w kolejnej kolizji zaginął w szuwarach i został znaleziony dwa tygodnie po zawodach.

To były bardzo udane zawody dla Esakadry Kraków ...............
Te zawody nie były zbyt liczne, wystartowało 7 zawodników w tym dwóch z Eskadry Kraków ale walki były emocjonujące i zakończyły się dla nas podwójnym sukcesem.
Pierwsze miejsce wywalczył Mirosław Skowroński a drugie Damian Śliwa - obaj z Eskadry Kraków, zatem na swoim terenie nie oddaliśmy pola rywalom :-)

XII Bitwa o Wawel - 2022r

Kolejny rok kalendarzowy to kolejna Bitwa o Wawel  - tym razem Mistrzostwa Polski 2022r rozegrane tradycyjnie na lotnisku Aeroklub u Krakowskiego.
Rok wcześniej zobyłem Mistrzostwo Polski ww1 w walkach nad Polskim morzem i jako Eskdara Kraków czuliśmy zdopingowani do zorganizowania Mistrzostw Polski w Krakowie.
Na własnym terenie najlepiej tez powalczyć o obronę zaszczytnego tytułu :-)
Z uwagi na dwudniową formułe zawodów i konieczność rozegrania co najmniej po 4 rundy walk ww1 oraz ww2 został ustalony termin na lipiec.

Ostatecznie wystartowało 10 zawodników, rozegrano 5 rund ww1 i 5 rund ww1 a sukces zawodników Eskadry Kraków przypominał ten z zeszłego roku :-)

Gorące i długie dni sprzyjają lataniu a gorące wieczory sprzyjają biesiadowaniu a w Krakowie spotkali się tradycyjnie najlepsi piloci z całej Polski ostro rywalizując za dnia i ciesząc się wspólną biesiadą w tą krótką lipcową noc.

Dwa tygodnie wcześniej rozegrane zostały zawody w Płocku i wygrał je Damian Śliwa z Eskadry Kraków
To było wspaniałe zwycięstwo i zapowiedź kolejnych sukcesów Damiana w Krakowie

Ostatecznie Eskadra Kraków ponownie pokazała swoją mocną pozycje w krajowym aircombacie.
Damian Śliwa zobył tytuł V-ce Mistrza Polski ww2 a ja obroniłem Tytuł Mistrza Polski  ww1

Zawody niestety pokazały również, że choć w Krakowie spotykaja się najlepsi piloci to jest nas w kraju coraz mniej aktywnie latających aircombat. Zawody gdzie spotykało się 20 zawodników przeszły już chyba do historii.
Pandemia a w jej wyniku jakiś dziwny brak energii zapanował wsród zawodników. Brakuje chęci do wyjazdów a może zwyczajnie brakuje pieniędzy... koszt przejazdu kilkuset kilometrów na zawody to spory wydatek i obciążenie dla domowego budżetu. W czasach gdy wszystko drożeje i coraz trudniej się żyje, coraz mniej zostaje energi na budowanie kolejnych modeli i dalekie wyjazdy. Zabrakło tym razem w Krakowie zawodników z Płocka i  Eskadry Północny Grom w tym ubiegłorocznego Mistrza Polski ww2.

Na pocieszenie usłyszeć można o sukcesach polaków z granicami kraju. Przy grillu świętowaliśmy skuces Marka Betki z Eskadry Kamikadze Wrocław, który wygrał zawody w Estonii.
Zaplanowaliśmy też wyjazdy na przyszły sezon na Słowację do Czech i do Niemiec ... licząc każdy kilometr i koszty przejazdu,  z racji sąsiedztwa bliżej nam na Słowacje i do Czech niż na zawody krajowe w Warszawie czy Płocku a nad morze mamy dalej niż na zawody do Austrii :-))