ESKADRA KRAKÓW - KOMBAT KRAKÓW

Przejdź do treści

Menu główne:

ESKADRA KRAKÓW

Eskadrę zgodnie z regulaminem ACES Polska czyli organizacji skupiającej aktywnych pilotów walki powietrznej, tworzą minimum 4 osoby startujące w zawodach.

W roku 2008 czy 2009 było nas tylko dwóch - nieco zakręconych modelarzy którzy zbudowali pierwsze modele ESA w Krakowie i którym wspólne loty oraz wzajemna rywalizacja sprawiała dużo wrażeń.
Jesienią 2009r wystartowaliśmy w zawodach w Starachowicach a na "Polskim Forum Modelarskim" założyłem temat "Kombat_Kraków" dotyczący elektrycznych modeli do waki powietrznej.
To był początek ESA w Krakowie, poszukiwałem wtedy kolejnych zawodników do wspólnej zabawy w kombat ale modele ESA nie były jeszcze popularne. Powoli zgłaszali się jednak potencjalni zawodnicy którzy budowali swoje modele i których powoli wciągał wirus komabatu.
Coś jest w tej wspólnej zabawie, że wciąga, powoduje sporą dawkę adrenaliny a potrzaskane modele nie powoduja negatywnych emocji a wręcz przciwnie - jednoczą w ich odbudowie.

Eskadrę udało się utworzyć w 2010r na pierwsze zawody jakie zorganizowałem w Krakowie.
Po "Bitwie o Wawel" zainteresowanie modelami ESA wzrosło a Eskadra wciąż przyjmuje nowych członków wg. tych samych prostych zasad:
1. zbuduj własny model ESA zgodny z regulaminem ( w zakładkach o modelach wskazówki jak to zrobić)
2. lataj z nami na treningach i naucz sie walki
3. zdobądź swoje pierwsze cięcie w walce ..... i dołącz do nas :-)

Dla pełnoloetnich obowiązuje jeszcze "rytualne wkupienie się do grupy" na tzw. "Spotkaniach mechaników" które spontanicznie organizujemy dla nowych członków dając im możliwość posłuchania w browarnej atmosferze opowieści o naszych wypracowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych, celnych atakach, rozbitych, uszkodzonych lub nagrodzonych modelach.

Początki Eskadry Kraków to rok 2010 a już w kolejnym 2011 roku sukces Eskadry Kraków był bezdyskusyjny -
Najlepsza Eskadra w Polsce !!!
Na taki wynik składają się indywidualne wyniki poszczególnych zawodników z całego sezonu zawodów zliczane w tzw. cyklu pucharowym, obejmujacym wszystkie zawody rozgrywane w kraju.

Najlepszym zawodnikiem Eskadry Kraków jest dwukrotny Mistrz Polski - Rafał Mijal ale ja też mam swój mały udział w doskonałym wyniku sezonu 2011 i kolejnych udanych latach rywalizacji.
Sezon 2012 zakończył się kolejnym sukcesem ESKADRY KRAKÓW i zdobyciem tytułu NAJLEPSZEJ ESKADRY ESA W POLSCE po raz drugi

Dla mnie bitwa o Rzeszów rozegrana 11 listopada 2012r okazała się bardzo udana - pierwszy raz stanąłem na najwyższym stopniu podium :-)
Kolejny sezon walk ESA 2013 - to kolejny bardzo udany sezon dla Eskadry Kraków. Dla mnie osobiście to już piąty sezon latania ESA :-)

Wystartowałem w Pucharze Euro-Cup, zdobyłem V miejsce na Mistrzostwach Polski wwII, indywidualnie zakończyłem sezon w Pucharze Polski na 4 miejscu wwII i na 7 miejscu wwI

Jako Eskadra Kraków zdobyliśmy po raz trzeci tytuł Najlepszej Eskadry w Polsce w obu kategoriach tj. wwI oraz wwII oraz dwa piekne puchary
Indywidualnie moje najlepsze miejsce w sezonie 2013r, to 2 miejsce w WWII na zawodach w Łodzi.
Wystartowałem też na koniec sezonu w zawodach spalinowych ....ale to opowieść na inną stronę www bo modele spalinowe są szybsze, cięższe i generują jeszcze większy ładunek emocji.
W sezonie 2014 po pierwszych trzech zawodach Eskadra Jastrzębi z Warszawy zdobyła minimalną przewagę nad Eskadrą Kraków ale tylko dlatego, że Kraków nie był obecny na jednych zawodach :-)
Dwa starcia Krakowa z Warszawą zakończyły się identycznym rozkładm miejsc na podium w których Kraków zdobył I i III miejsce a Warszawa II. To był trudny początek sezonu ale ostra rywalizacja o każdą tasiemkę w powietrzu nie przeszkadza w koleżeńskich stosunkach choć odech nowej i ambintej Eskadry Jastrzebi czulismy już za plecami

zawody w Bierutowie k/Wrocławia__________________________________ zawody w Biłgoraju
To był dla mnie bardzo udany sezon walk ESA , kolejny raz stanąłem na podium w zawodach EURO CUP w Warcie Bolesławickiej a indywidulanie zakończyłem sezon Pucharu Polski z podobnym wynikiem jak rok wcześniej - 5 miejsce w kategorii wwII oraz 7 miejsce w kategorii wwI
Wystartowałem również 2 razy w zawodach kombatu spalinowego i tu także odniosłem sukces gdyż na zawodach w Warcie Bolesławickiej zająłem III miejsce wwII walcząc modelem IŁ-2

Niestety w klasyfikacji ESKADR z bardzo niewielką przewagą punktową tytuł Najlepszej Eskadry w sezonie 2014 zobyły Jastrzebie z Warszawy.
Do końca ważyły się szale zwycięstwa ale w Krakowie nie udało się odrobić straty. Przegraliśmy na własnym lotnisku i Jastrzębie odebrały nam zaszczytny tytuł :-(
Puchary sa jednak przechodnie i na pewno kiedyś znów wrócą do Krakowa.

Sezon 2015r również zakończył się zwycięstwem Jastrzębi z Warszawy.
Eskadra Kraków znów przegrała z Jastrzębiami przegrała również z Kamikadze Wrocław, zajmując ostatecznie III miejsce. Różnicę nie były duże ale pięciu pilotów z Warszawy lata bardzo precyzyjnie i wygrywa indywidualne pojedynki z naszymi nielicznymi zawodnikami. W Eskadrze Kraków pojawiło się zmęczenie wyjazdami i coraz trudniej zebrać 4-ech chętnych do startu w odległych miastach. Gdy poziom jest wysoki wystarczą jedne zawody na których nas zabraknie aby stracic cenne punkty.
Troszkę skrzywdziła nas też decyzja, że do wyników Pucharu Polski nie zostały zaliczone wyniki z trzydniowych Mistrzostw Europy ESA gdzie Rafał zajął 2 miejsce wwI i 2 miejsce wwII a ja 3 miejsce wwI co uważam za swój olbrzymi sukces.

Dobry wynik na Mistrzostwach Polski w których zająłem 4 miejsce wwI oraz 5 miejsce wwII a Rafał odpowiednio 1 miejsce wwI oraz 3 miejsce wwII nie poprawiły naszej sytuacji.
Adam rozstał się z Eskadrą Kraków ESA i startuje wyłącznie w kombacie spalinowym, Kuba nie startował opiekując się potomstwem a Tadek wystartował raptem 3 razy choc na koniec sezonu również zaliczył podium zdobywając 3 miejsce na zawodach w Warcie Bolesławickiej.
Zmniejszył się stan aktywnych pilotów i suma naszych wyników nie wystarczyła do lepszego miejsca w rankingu ale cieszymy sie z III miesjca i rośnie w nas wiara na lepszy wynik w kolejnym sezonie walk ESA :-)

Ja sporo czasu poświęcilem walkom spalinowym co obniżyło ilosc moich startów w kategorii ESA ale przekłożyło się na sukcesy w tej kategorii - poniżej podium spalinowej bitwy o Płock 2015 gdzie Adam zajął 1-sze miejsce a mnie udało się wywalczyć 3-cie w kategorii wwII , na koniec sezonu wywalczyłem również 3-cie miejsce w spalinowej walce wwI.
Sezon 2016r analogicznie jak poprzedni nie pozwolił na lepsze wyniki. Skończyliśmy na III miejscu w kategorii wwI oraz na IV miejscu w kategorii wwII.
W cyklu dzisięciu zawodów Pucharu Polski, tylko trzy razy wystartowała pełna Eskadra w składzie czterech zawodników a najczęściej na zawody jeździły tylko dwie lub trzy osoby. Mimo dobrych wyników indywidualnych, straciliśmy siłę naszej grupy i zabrakło punktów dla drużyny.
Wciąż tworzymy zwarty krąg modelarzy i pasjonatów aircombatu ale też rozwijają się inne zaintersowania - quady i loty FPV wśród kolegów a spalinowy aircombat w moim przypadku. Nie rezygnujemy z ESA ale mniej czasu poświęcamy na treningi i budowę nowych modeli a konkurencja jest w tej dyscyplinie bardzo ostra.

Sezon 2017r - znów jesteśmy w tym samym miejscu zakończyliśmy sezon na III miejscu wwI oraz na na III miejscu w kategorii wwII.... można zaryzykowac stwierdzenie, że przestaliśmy spadać w dół a tym samym jest nadzieja na odbicie w kolejnym sezonie :-)
Zawody w Krakowie ( VIII Bitwa o Wawel) znow nas zjednoczyły, wystartowało nas 7-iu a dwóch kolejnych zawodników nie startowało ale dopingowało klegów. Grupa zatem znów się wzmacnia a odświeżenie koleżeńskich realcji pozwoliło na powrot do treningów i jeden z ostatnich można zobaczyć na filmie poniżej.
kolejne filmy to zapis treningów Eskadry Kraków na starcie sezonu 2018 ... nadal nas to bawi i nadal mamy sporo radości ze spotkania i rywalizacji w powietrzu :-)
W sezonie 2018 i 2019 rywalizacja między Eskadrami kończyła się dość podobnie, czyli 1 miejsce Jastrzębie z Warszawy, drugie Kamikadze z Wrocławia a trzecie miejsce albo Kraków albo Zawiercie.

Indywidualnie mamy sukcesy, nawet gdy nie uda się wskoczyć na podium to najczęściej kwalifikujemy się do finalowej 7-ki a finalowa walka to zawsze szansa na kolejne punkty. Niestety jadąc na zawody w 2 lub 3 osoby w rywalizacji drużynowej tracimy do najlepszych startujących w pełnym składzie - szukamy zatem nowych zawodników.
Zapraszamy do wspólnego treningu.
Eskadra Kraków jest dla Ciebie jeżeli latasz RC i lubisz dynamiczną rywalizację  dołącz do nas kontakt: wesoly_mirolek@interia.plCieszy fakt rozwoju techniki latania i budowy modeli ESA - każdego roku aktywnie lata okolo 100 zawodników co znaczy, że to jedna z najliczniej obecnie reprezentowanych na zawodach kategorii modelarstwa lotniczego.
Tych którzy nie startują w zawodach ale latają modelami ESA jest znacznie więcej i tylko czasem brakuje zachęty do spotkania z zawodnikami a szkoda, bo kombat najsmaczniejszy jest w dużej grupie latających modelarzy :-)

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego