IX Bitwa o Wawel 2018r - KOMBAT KRAKÓW

Przejdź do treści

Menu główne:

IX Bitwa o Wawel 2018r

Zawody w Krakowie
IX Bitwa o Wawel odbyła się po raz trzeci na lotnisku w Pobiedniku Wielkim w dwóch kategoriach a zawody jak co rok, zaliczone zostały do Pucharu Polski w obu kategoriach aircombat.

ESA - walka modeli z silnikami elektrycznymi - sobota 22.09.2018r
ACES - walka modeli z silnikami spalinowym  - niedziela 23.09.2018r

Bitwa o Wawel miała charakter otwartej formuły Euro-Cup umożliwiającej start zawodników z różnych krajów z uwzględnienim różnic regulaminów krajowych. Na starcie oprócz czołówki zawodników z Polski pojawili sie także zawodnicy z Czech i Ukrainy. To były największe pod względem ilości zawodników, zawody aircombat w Polsce w sezonie 2018 :-)

Poniżej oficjalne wyniki zawodów w kategorii ESA oraz ACES
Aeroklub Krakowski kolejny raz użyczył nam teren w okolicy lotniska w Pobiedniku a Sekcja Modelarska Aeroklubu oraz Członkowie Eskadry Kraków zorganizowali zawody, zabezpieczyli teren i czuwali nad bezpieczeństwem zawodów.

Jak co rok sędzią głównym był Wojtek - szef sekcji modelarskiej Aeroklubu Kakowskiego a na lini wspierał go Sławek.
Moi synowie Michał i Rafał wraz z kolegą Mateuszem prowadzili system komputerowy zliczajacy wyniki a Piotr zapewnił wszystkim smaczne śniadanie :-)
projekt plakatu:  Marek Rokowski
projekt dyplomów:  Mirek Bozik
nagrody honorowe przygotował sklep rękodzieła artystycznego www.artystycznyzakate.pl


Wszystkim bardzo dziękuje za zaangażowanie i udzieloną pomoc w organizacji zawodów :-)

To były dwa wyczerpujące dni latania.
Pogoda dopisała choć po nocnym deszczu, mokra trawa w pierwszym dniu zawodów niszczyla przy starcie tasiemki. Przy tak dużej ilości zawodników niestety zabrakło ich w trzeciej rundzie eliminacyjnej :-( Na szczęście ręczna produkcja pozwoliła dokończyć zawody które trwały od 10-ej aż do 17ej.
Jak wysoki byl poziom zawodów świadczą powyższe wyniki - 6 cięć w jednej rundzie nie było rzadkością !!!
Czesi latają doskonale i zdominowali podium walk ESA wwII, w kategori wwI było jednak biało-czerwono. W drugim dniu również dominowali Czesi choć I miejsce wwII zdobył zawodnik z Ukrainy a w kategorii wwI na podium byl też zawodnik z Polski.
To było szybkie i bardzo precycyjne latanie, silniki elektryczne w obu kategoriach pozwalają na coraz większe prędkości, modele ESA i ACES różni już tylko wielkość modeli a nie dynamika lotu.... aircombat zawsze był szybki ale chyba znów przyspieszył :-)

Poniżej filmowy reportaż z dwóch dni zawodów.
Z kolekcji albumu Grzegorza Bieleckiego, pochodzi kilka zdjęć z drugiego dnia zawodów.

Walki modeli spalinowych jeszcze nigdy nie były tak dynamiczne. Siergiej Merkunow z Ukrainy i Pavel Dworak z Czech to jedni z najlepszych zawodników w Europie. Ich walki zapierały dech w piersi a 6 cięć Merkunowa w jednej rundzie i 5 cięć Dvoraka, to wyniki jakie w Polsce nigdy nie są uzyskiwane. Latamy niestety na innym poziomie. Najlepsi zawodnicy w Polsce osiągają 2 lub 3 cięcia w walce a mnie nigdy jeszcze nie udało się zdobyć więcej niż 1 :-)
Warto oglądać najlepszych bo ich technika latania, orientacja w powietrzu oraz planowanie ataku przy prędkości ok. 200km/h są na najwyższym poziomie.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego