STOWARZYSZENIE AIRCOMBAT - KOMBAT KRAKÓW

Przejdź do treści

Menu główne:

STOWARZYSZENIE AIRCOMBAT

Zmiany przepisów ULC (Urząd lotnictwa Cywilnego) sprawiły, że wszystkie modele RC (Radio Control) a zatem także modele aircombat pinakowe ESA oraz większe skalowane zostały wrzucone do jednego worka o nazwie "DRONY". Modele samolotów nie mają nic wspólnego z modelami kopterów, wielowirnikowców czy śmigłowców ale dla ustawodawcy wszystko co lata i jest sterowane to bezzałogowy statek powietrzny a zatem dron. Tanie zabawki z hipermarketów oraz seria ich wypadków a także nieodpowiedzialne latanie w pogoni za dobrym zdjęciem z powietrza sprawiły, że modelarstwo RC zostało ograniczone gorsetem przepisów.
Takie zapisy prawa, że każdy kto zbuduje model RC stanowi zagrożenie dla lotnictwa cywilnego znacząco ogranicza możliwości latania RC a zatem ogranicza rozwój modelarstwa RC. Dziś latanie RC na łączce przy domu stanowi naruszenie przepisów dlatego konieczne było założenie Stowarzyszenia Modelarskiego gdyż taki podmiot może starać się o specjalną licencję ULC zezwalającą na latanie RC.

STOWARZYSZENIE MODELARSKIE AIRCOMBAT KRAKÓW - zostało założone w marcu 2020r staraniem członków ESKADRY KRAKÓW czyli zapaleńców modelarstwa którzy od lat buduja własne modele i startują systematycznie w zawodach w kraju i za granicą.  Decyzję o rejestracji otrzymaliśmy dwa dni przed ogłoszeniem stanu pandemii na terenie naszego kraju, zatem rozpoczeliśmy działalność w czasie gdy wszelka działalność organizacji została wstrzymana ... taki chichot losu :-)
Pandemia wpłyneła też na odsuniecie w czasie nowych przepisów ULC które zaczeły obowiązywać dopiero od stycznia 2021r.
Od stycznia zatem można samodzielnie latać RC modelami o masie do 250g.... czyli zabaweczkami a prawdziwe modelarstwo wymaga rejestracji pilota i zaliczenia kursu oraz egzaminu z przepisów lotniczych lub zrzeszenia się modelarzy w stowarzyszeniach czy klubach które ustalają i uzgadniają z ULC własne zasady lotów RC.

Mając osobowość prawną oraz statutowe cele jakimi sa promowanie modelarstwa RC, organizowanie pokazów i zawodów modelarskich a także edukacja i prowadzenie modelarni, zorganizowaliśmy pracownię w której systematycznie spotykają się modelarze aircombat i powstają kolejne lotnicze konstrukcje.
W modelarni doskonalimy technikę budowy modeli, omawiamy nowe rozwiązania techniczne a każdy modelarz dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i swoimi rozwiązaniami. Modelarnia to miejsce spotkań ale też warsztat techniczny, wyposażony w podstawowe narzędzia zapewnia niezbędną przestrzeń aby powstawały model wieksze niż możliwe do wykonania na domowym stole.

Stowarzyszenie Modelarskie Aircombat Kraków zaprasza wszystkich zainteresowanych modelarstwem i przyjmuje chetnych do uczestnictwa w zajęciach technicznych.
Zaczynając od prostrych konstrukcji szybowców można z czasem zacząć przygodę z RC a modele sterowane radiem pozwalają rozwijać wiedzę techniczną i pogłębiać tajniki budowy i lotu miniaturowych samolotów.

Stowarzyszenie jest otwarte, przyjmuje nowych członków chetnych do skorzystania z pracowni modelarskiej oraz budowania swoich modeli.

Sezon startów w zawodach modelarskiech 2020r praktycznie nie istniał, odbyły sie jedynie dwie bitwy modeli aircombat przy czym tylko zawody w Płocku odbyły się bez restrykcji sanitarnych. Start w kolejnych zawodach wiązał się z koniecznością noszenia maseczki na twarzy co zniechęciło wielu zawodników do udziału a kolejne zawody zostały odwołane. Niestety w roku 2020 została odwołana również Bitwa o Wawel  :-(

Start w Płocku pozwolił na debiut w zawodach nowej konstyrukcji modelu C3603 jaki powstał w pracowni modelarskiej Stowarzyszenia i zajęcie II miejsca w kategori modeli spalinowych wwII. Drugi zawodnik Eskadry Kraków tym samym modelem zajął na zawodach 8 miejsce.

W poprzednich latach zawodnicy ESKDRY KRAKÓW systematycznie stawali na podium a budowane modele ESA stanowią dziś dekorację pracowni modelarskiej STOWARZYSZENIA MODELARSKIEGO AIRCOMBAT KRAKÓW.

Szukamy nowych zawodników i ZAPRASZAMY do pracowni modelarskiej naszego Stowarzyszenia - jeżeli samoloty, lotnictwo albo widok skrzydeł na niebie powodują chwilę zadumy i pozytywne myśli to znaczy, że jesteś jednym z nas - zapraszamy do wspólnego budowania modeli i wspólnego latania RC

Regularnie prowadzone zajęcia uczą cierpliwości i samodyscypliny, własnymi rękami można zbudować latający model a pod okiem instruktora nauczyć sie potem jego pilotowania. W pracowni Stowarzyszenia powstały już dwa nowe modele aircombat, budowane są również inne konstrukcje modeli latających.
Nauczymy latać każdego adepta modelarstwa lotniczego :-)
- dysponujemy komputerem i symulatorem lotu który pomaga w zapoznaniu sie z reakcjami modelu w powietrzu i oswaja z techniką pilotażu
- dysponujemy modelem RC do lotów treningowych w systemie "Uczeń-Trener" co pozwala w naturalnych warunkach oswoich się z modelem i doskonalić samodzielność lotu

W trakcie spotkań na lotnisku Rakowice-Czyżyny latamy naszymi modelami, edukujemy pilotów i doskonalimy własne umiejętności pilotażu RC.
Budowa modeli RC nie jest trudna, nie jest trudne także opanowanie sztuki latania ale jak wiele dyscyplin sportu, doskonalenie techniki wymaga jednak cierpliowści i wytrwałości.
Stowarzyszenie Aircombat Kraków dysponuje bazą sprzętu i możliwości technicznych aby rozwijać zainteresowania lotnicze w każdym wieku.
Zajęcia z modelarstwa lotniczego dopasowane są do indywidualnych możliwości uczniów, dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych modelarzy lub seniorów którzy w pracowni modelarskkiej mogą rozwijać swoje zainteresowania, swoją techniką i doskonalić warsztat techniczny wykonywanych modeli.zapraszamy na zajęcia z modelarstwa lotniczego 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego