X Bitwa o Wawel 2019r - KOMBAT KRAKÓW

Przejdź do treści

Menu główne:

X Bitwa o Wawel 2019r

Zawody w Krakowie
X Bitwa o Wawel po raz czwarty została zaplanowana na lotnisku w Pobiedniku Wielkim.
Bardzo zła pogoda niestety po raz pierwszy wpłynęła na termin zawodów i z uwagi na prognozowane opady deszczu, termin zawodów został przesunięty o dwa tygodnie.
Ostatecznie zawody:
ESA  ( walka modeli z silnikami elektrycznymi) odbyły się w sobotę 19.10.2019r
ACES  (walka modeli z silnikami spalinowym i elektrycznymi) 0dbyły się w niedzielę 20.10.2019r

Bitwa o Wawel ma charakter otwartej formuły Euro-Cup umożliwiającej start zawodników z różnych krajów z uwzględnienim różnic regulaminów krajowych.
Na starcie oprócz czołówki zawodników z Polski pojawiają sie także zawodnicy z innych krajów, swój przyjadz niestety po zmianie terminu odwołali Czesi i nie dojechał również zawodnik z Mołdawi. Przyjechał zawodnik z Estonii ... i ostatecznie wygrał w drugim dniu rywalizację ww2 w kategori modeli 1:12

Od kilku lat, zawody w Krakowie to największe pod względem ilości startujących zawodników, zawody aircombat w Polsce.
Bitwa o Wawel - to również zawody z najdłuższą w Polsce historią.
Jubileusz po zmienie tareminu nie był aż tak licznie świetowany jak się spodziewali organizatorzy. Nie udało się pobić rekoru ilości zawodników z ubiegłego roku ale piękna słoneczna pogoda nagrodziła tych zawodników którzy zdecydowali sie na przyjazd do Krakowa.
To nie połowa października a sierpień, takie wrażenie dało się odczuć w południe gdy tempertatura osiągnęła 24 stopnie a okulary przeciwsłoneczne okazały się bardziej niezbedne niż przyspieszecz do CA :-)
Nie tylko za sprawą pogody X bitwa stała się wyjątkowa. Przy potwierdzeniu rejestracji 19 startujących zawodników pierwszy raz się zdarzyło, że w kategorii ESA ww1 wystartowało więcej zawodników niż w kategorii ww2.
Pozornie trudniejsza w lataniu a na pewno trudniejsza w budowie modeli, kategoria modeli z pierwszej wojny światowej przełamała dominację prostych i szybkich jednopłatów z okresu drugiej wokny światowej.
Swoisty powietrzny taniec powolnych modeli wielopłatowych na tyle spodobał się wielu zawodnikom, że niektórzy z definicji juz przestali budować modele ww2.
Nie startują zatem w szybkiej i dynamicznej walce myśliwców z czasu "Bitwy o Anglię" a mając więcej czasu w ciągu dnia zawodów preferują powolne wielopłaty i dobrze bawią się ich akrobacją, atakami na cele naziemne czy też zabawą w odbieranie tej samej tasiemki :-)
Mistrzostwo latania najlepszych w tej kategorii potwierdzaja wyniki punktowe przekraczające 700pkt w jednej rundzie czy też 2000pkt na koniec dnia. To jeszcze parę lat temu było wynikiem nieosiągalnym ale trening czyni mistrza. Sześć cięć jednego zawodnika w jednej walce już nie szokuje, podobnie jak cięcie jednego słupka na trzy razy.
Można tylko podziwiać i delektować się umiejętnościami zawodników a Kraków po raz 10-y znów gościł najlepszych z najlepszych.

Poniżej filmowe relacje z pierwszego i drugiego dnia zawodów.
Poniżej wyniki z pierwszego dnia zawodów w kategori ESA
poniżej wyniki z drugiego dnia zawodów w kategorii ACES
10 lat nie byłoby możliwe bez zaanagazowania wielu osób które wspieraja projekt lub aktywnie w nim uczestniczą, angażując swój czas i środki finansowe.

Aeroklub Krakowski kolejny raz użyczył nam teren w okolicy lotniska w Pobiedniku a Sekcja Modelarska Aeroklubu oraz Członkowie Eskadry Kraków zorganizowali zawody, zabezpieczyli teren i czuwali nad bezpieczeństwem zawodów.
Jak co rok sędzią głównym zawodów był Wojtek - szef sekcji modelarskiej Aeroklubu Kakowskiego który zapewnił nie tylko nagłośnienie ale przede wszystkim czuwał nad prawidłowością zawodów, przestrzeganiem regulamiu i porządku kolejek startowych.
Na lini wspierał go Sławek dbając o bezpieczeństwo strefy lotów, zmieniał słupki a właściwie w każdej walce stawiał nowe :-)
Piotr niczym wytrawny kwatermistrz zapewnił wszystkim zawodnikom smaczne śniadanie w dwa kolejne dni zawodów oraz kolację biesiadną
Moi synowie Michał, Przemek i Rafał wraz z kolegą Mateuszem prowadzili system komputerowy
Andrzej pokazem akrobacji powietrznej zapewnił Wszystkim dodatkowe lotnicze emocje
projekt plakatu i dyplomów zapewnił Mirek Bozik
nagrody honorowe przygotował Pawł Śliwa i sklep rękodzieła artystycznego www.artystycznyzakate.pl
Za jego również ososbistym udziałem, powstała niecodzienna i wyjątkowa ceramiczna pamiątka którą otrzymał każdy uczestnik zawodów.

Czy wystarczy powiedzieć dziękuję??
.... nie, ale nie potrafię inaczej wyrazić wdzięczności za przygotowanie i współtworzenie zawodów, dlatego jeszcze raz dziękuję Wszystkim wymienionym powyżej oraz tym którzy bezimienie wspierając aircombat przekazali nagrody rzeczowe lub dodawali mi wiary w pomyślną realizację zamierzenia gdy deszczowe chmury zbierały sie nad Krakowem i musiałem odwołać zawody.
Dziękuję także tym którzy swoją obecnością lub pozytywną myślą czynią "dobry klimat" i sprawiają, że te dwa dni zawodów pozostają na długo w pamięci.

Mirek


Historia bitwy o Wawel ma też swoje odzwierciedlenie w 10 plakatch jakie promowały zawody.
Zmienialo się miejsce organizacji zawodów, zmieniała sie grafika ale moim zdaniem niezmienny pozostaje duch rywalizacji i dobrej zabawy :-)
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego